Czy wszystkie osoby z wadą narządu wzroku zmuszone są do funkcjonowania w szkłach kontaktowych?

Posted on 31/05/2022 7:18am

W dzisiejszych czasach niemal wszyscy korzystamy z komputerów oraz innych urządzeń, które wystawiają nasz wzrok na przeciążenie. Bardzo często charakter pracy zmusza nas do ośmiogodzinnego wpatrywania się w notebook. Bez negatywnego działania na nasz wzrok nie pozostają także komórki oraz inne tego rodzaju gadżety.

Znamy mnóstwo osób, które z powodu wad wzroku zmuszone są nosić okulary, czy soczewki kontaktowe. Pomimo, iż aktualnie mamy w sklepach szeroki wybór oprawek, które pasują do każdego rodzaju twarzy oraz szkła kontaktowe, które modyfikują barwę naszych oczu na jaki tylko chcemy, nie każda osoba chce oraz może je nosić. Czy realne jest funkcjonowanie bez okularów i soczewek? Tak jest możliwe. W tym momencie z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna. Laserowa korekcja wad wzroku to operacja, którą wykonują kliniki okulistyczne. Polega ona na całkowitym usunięciu następujących wad wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm (więcej o laserowej korekcji wad wzroku).



patrzenie na tablicę przez okulary
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Laserowa korekcja wad wzroku na nieszczęście wielu osób nie jest przeznaczona dla każdego pacjenta z wadą wzroku. O tym czy konkretna osoba zostanie zoperowana powinien zdecydować specjalista, ponieważ znaczenie ma ogólny stan zdrowia oraz nasilenie wady. Dla osób z krótkowzrocznością, którzy nie zakwalifikowali się do leczenia laserem jest jeszcze jedna szansa. Ortokorekcja to sposób leczenia wady krótkowzroczności poprzez noszenie specjalistycznych szkieł kontaktowych. Wada krótkowzroczności ma tendencję do pogłębiania się, ale dzięki zastosowaniu specjalistycznych soczewek możemy ten proces spowolnić, a nawet cofnąć (kliknij po szczegóły).

Ogólnie mówiąc, krótkowidz posiada nienaturalnie uwypukloną rogówkę, a ortokorekcja ma spowodować jej spłaszczenie. Powyższa metoda jest polecana szczególnie sportowcom, osobom dorastającym oraz osobom często przebywającym w miejscach o dużym zapyleniu. Soczewki te nosi się zazwyczaj na noc. Skuteczność tej metody leczenia wady narządu wzroku zależna jest od systematyczności jej stosowania i podatności rogówki.

Jeśli rozważamy którąś z metod leczenia wad wzroku, ale nie jesteśmy pewni, czy jest ona przeznaczona dla nas, najpewniej wybrać się do specjalistycznej kliniki, gdzie lekarz polski lekarz okulista oceni, czy dana metoda może być u nas zastosowana.

Tags: okulary, wzrok, krótkowzroczność, Leczenie, wada