Trudności ze wzrokiem? Może to zwyrodnienie plamki żółtej? Koniecznie musisz to sprawdzić, jest na to odpowiednia metoda

Posted on 25/06/2023 7:53am

Tak zwane zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba ludzi w podeszłym wieku. Najczęściej pojawia się po pięćdziesiątym-sześćdziesiątym roku życia. Choroba, jak sama nazwa określa, jest odpowiedzialna za uszkodzenie plamki żółtej siatkówki oka, w miejscu najbardziej konkretnego, ostrego widzenia. To oznacza więc realne komplikacje. Chociaż nie prowadzi do całkowitej ślepoty, to znacznie upośledza widzenie centralne. Mamy przez to wielkie kłopoty z wykonywaniem podstawowych czynności, czyli czytania, pisania czy rozpoznawania twarzy.


W rzeczywistości są dwie postacie tej choroby: AMD suche i AMD mokre (wysiękowe). Pierwszy typ wydaje się w mniejszym stopniu groźny, ponieważ rozwija się spokojnie, przez kilka lat. W sumie nie upośledza widzenia w dosyć znacznym stopniu. Występuje natomiast u 80 procent chorych i wpływa na powolne, ale systematyczne rozszerzanie się receptorów wzrokowych żółtej plamki. Co więcej, jak ma wpływ tylko na jedno oko, to może być niezauważane przez pacjentów. Drugi rodzaj jest bardziej groźny, gdyż odpowiada aż za dziewięćdziesiąt procent przypadków utraty widzenia. W takiej formie, pod uszkodzoną siatkówką w okolicy plamkowej, powstaje sieć naczyń krwionośnych, których źle stworzone ściany przepuszczają osocze. A to powoduje powstawanie obrzęku, a także krwotoków do plamki. Wpływa to na nieodwracalne zniszczenia.

Plamka żółta – leczenie. W ostatnich latach całe szczęście polepszyły się sposoby bardziej skutecznego leczenia AMD. Tak naprawdę, ciągle nie można pokonać postaci zanikowej, to jednak nowatorskie sposoby terapeutyczne łagodzą niebezpieczne postaci wysiękowe. Najkorzystniejsze aktualnie wyniki uzyskuje się dzięki używaniu dogałkowych iniekcji leków hamujących rozwój choroby. Żeby nie przesadzać powinniśmy dodać, że leki te nie
plamka żółta leczenie
Author: MilitaryHealth
Source: http://www.flickr.com
pokonują raz na zawsze tej choroby, lecz skutecznie powstrzymują jego rozwój - szczegóły związane z AMD. Jedną z bardziej rozpoznawalnych metod leczenia wysiękowego jest podawanie do ciała szklistego leków hamujących wzrost patologicznych naczyń krwionośnych.


Leczenie gwarantuje efekty, zahamowuje postęp choroby, a u znacznej liczby pacjentów zwiększa nawet ostrość widzenia. Leczenie zaczynamy od fazy nasycenia w postaci jednego wstrzyknięcia na miesiąc przez kolejne trzy miesiące. Następnie po tym okresie nastaje faza podtrzymująca, w tym okresie trzeba co miesiąc skontrolować ostrość wzroku pacjenta.

Zaprezentowany zagadnienie przygotowaliśmy z myślą Twoje potrzeby. Czekamy na twoją informację, czy spodobał Ci się tekst. Daj nam znać - przejdź do strony fizjoterapeuta uroginekologiczny wrocław !

To wielkie ułatwienie i pomoc dla każdej osoby, która ma problem z tym schorzeniem.

Tags: terapia, choroba, schorzenie