Dlaczego trzeba zdecydować się na psychoterapię? Co nam to da? Czy to faktycznie jest pomocne?

Posted on 28/03/2023 10:59am

Psychoterapia pomaga zmienić błędne struktury poznawcze, które ograniczają człowieka. Pozwala zwalczyć zahamowania, destrukcyjne, mimowolne sposoby reagowania. Uczy zwalczania lęku i zastosowania nowych, niewykorzystywanych możliwości poradzenia sobie w rozmaitych sytuacjach. Jest to proces kierujący do zmiany, która jest niezbędna do pokazania objawów.

Psychoterapia
Zmianie, w zależności od problemu zgłaszanego przez pacjenta, ulegają nie do końca postawy czy przekonania, złe wartościowanie zdarzeń, wzorce reakcji emocjonalnych i komunikacji interpersonalnego, wyuczone nawyki i wzorce zachowania. Często okazuje się\może się okazać, że pokazywane problemy to tak naprawdę „wierzchołek góry lodowej”, które posiadają swoje źródło głęboko w podświadomości, są odległym echem niełatwego dzieciństwa, braku więzi związanej z emocjami ze strony bliskich osób, braku miłości i akceptacji.

Chory wraz z psychoterapeutą w czasie wspólnych spotkań próbują zmierzyć się z nadal bolesnymi sprawami z przeszłości, złagodzić poczucie winy, krzywdy, wzmacniać to, co jest sednem siły. Często wtedy w czasie terapii pacjenci uczą się nazywać i nazywać emocje, dają sobie przyzwolenie na złość, smutek, radość. znajdują własną siłę i poczucie posiadania wpływu na rzeczywistość .Odnajdują akceptację, poczucie własnej wartości, konieczność sensu i spełnienia. Mogą odzyskać spokój i zaczynają w pełni cieszyć się życiem.


Każda psychoterapia, jak psychoterapia w Katowicach jest doświadczeniem poruszającym emocje. Nie jest to umysłowy dyskurs dwóch mądrych osób, ale silne przeżycie i tak naprawdę dzięki temu możliwe jest osiągniecie niezbędnej zmiany. Ważne czynniki działające w procesie psychoterapii, to pozytywna i mogąca dać wsparcie relacja z psychoterapeutą, doświadczanie nadziei, ulgi i spadku napięcia, odreagowywanie, zaufanie do terapeuty i poczucie bezpieczeństwa, uzyskanie informacji zwrotnych, wybrane doświadczenia emocjonalne.

W relacji z lekarzem, pacjent ma okazję doświadczyć zrozumienia i empatii. Jest życzliwie wysłuchany, nie jest poddany ocenie, może przeżywać uczucia zamiast je ukrywać, może zastanawiać się nad nimi, poszukiwać ich sensu i tłumaczenia. Terapeuta psychoterapeuta we wrocławiu nie krytykuje i nie skreśla pacjenta, jest wyczulony na jego problemy, wyraża swoje emocje i pozwala pacjentowi na wolność i autonomię. Taka psychoterapia jest interesującym doświadczeniem w zakresie relacji drugim człowiekiem.

Tags: miłość, bezpieczeństwo, Pacjent, autonomia, lęk